A mozgásfejlődés kulcsfontosságú fejlődési szakasz a gyerekek életében. Nagyon fontos, hogy a mozgás fejlesztése megfelelően történjen, a szülők meghatározó szerepet játszanak ebben, hiszen a gyermeknek szüksége lesz segítségre, odafigyelésre és támogatása egyaránt.
Mint az életben minden más dolognak, ennek is megvan a megfelelő sorrendje. Azért is fontos, hogy a sorrendet „kövessük”, mert ez a gyerekeknek folyamatos fejlődést ad, mind az izomoknak mind pedig az idegrendszernek és az ízületeknek is egyaránt. A mozgás fejlesztése során folyamatosan konzultáljunk a védőnővel és szükség esetén a gyerekorvossal is, ugyanis vigyázni kell, hogy a fejlődési szakaszok sorrendben egymás után következzenek, nehogy egy vagy másik fejlődési szakasz kimaradjon, mert kihathat az idegrendszer fejlődésére is.
A fejlődési szakaszok kimaradása esetén előfordulhat, hogy idegrendszer fejlődése sem optimális, ezért amikor az iskolaérettségi vizsgálatra kerül a sor, a szülők azzal szembesülhetnek, hogy éretlen minősítést kap a gyermekük az idegrendszer nem megfelelő fejlődése miatt.
Azzal nem mondok újat, hogy a baba mozgása már az anyaméhben elkezdődik, ugyanis már ott is forgolódik, illetve rugdalózik, viszont mivel ott lebeg a magzatvízben, így ezek a mozgások könnyűnek bizonyulnak a pici számára. A születés utáni időkben, hónapokba is telik mire újra megtanulja és meg is csinálja azokat a mozdulatokat, amiket az anyaméhben már igen könnyedén megtudott tenni. Először a kéz-és fejmozgások aktiválódnak, mert ezek a mozgások a tárgyak (cumi, cumisüveg, játékok) megszerzése érdekében szolgálnak. Ezután következnek a kúszás, mászás és felülés mozdulatai.
Fontos, hogy a sorrend ne cserélődjék fel!
Előfordulhat, hogy az egyik szakasz rövidebb vagy hosszabb ideig tart mint ahogy le van írva, de nem lehet túl nagy az eltérés. Ha úgy érezzük, hogy a kicsi mozgás fejlődése nem a korának megfelelő, vagy bármilyen rendellenességet vélünk felfedezni, azonnal forduljunk szakemberhez!
0-1 hónap:
Ebben az időszakban kell megtörténnie a hason és háton fekve a fejfordításnak
1-2 hónap:
A fej felemelése hason fekve, néhány 1-2 percig
2-3 hónap:
Az alkarral való támaszkodás hason fekve + fejemelés-fejfordítás minimum 10 percig, néhány szünet legyen közötte
4-5-6 hónap:
A tenyéren való támaszkodás, pihenéssel kb. 25 percig
5-6 hónap:
A hasról hátra és vissza fordulás
7-8 hónap:
A kúszás
8-9 hónap:
A mászás
9-10 hónap:
Itt már magától fel tud ülni a baba
10-11 hónap:
Ekkor már óvatosan, kapaszkodva fel tud állni
11-14:
Szintén óvatosan, kapaszkodva megvannak az első léptek
12-15 hónap:
Totyogás
15-18 hónap:
Ekkor kezd el szaladni
18-20 hónap:
Segítséggel már lépcsőzik, de nem váltott lábakkal
2 éves kor:
Szalad, egyensúlyozik, segítség nélkül, váltott lábbal lépcsőzik
Ha ezeket a mozdulatokat, ebben a sorrendben és nagyjából ebben az időrendben el tudja sajátítani, akkor lehet azt mondani, hogy aggodalomra semmi ok, hiszen minden fontos fejlődési stádium megtörtént a maga idejében és az arra az időre datálható mozdulatokkal.
Valószínűleg benned is felmerült már a kérdés, hogy ha valamelyik fejlődési mozgásforma kimarad, akkor az okoz-e valamilyen betegséget?
Nos, itt leginkább a diszes betegségek alakulhatnak ki később, de mindez leginkább akkor, ha a nagymozgás kimarad a gyereknél. (futás, kúszás, mászás)
Hogy mit lehet ilyenkor tenni?
Ebben a helyzetben a legjobb, amit tehetünk, hogy egy erre szakosodott fejlesztőpedagógus segítségét kérjük. A pedagógus segíteni fog a gyermek testképének egyensúlyi rendszerének fejlesztésében.
Szerencsére a gyerekek kedvenc játékai azok, amelyekhez rengeteg mozgást igényelnek, Ilyen PL.: fogócska, a különféle egyensúlyozó játékok és a sok irányváltoztatást igénylő játékok. Ezek a játékos fejlesztő feladatok, elősegítik a kimaradt nagymozgások fejlesztését.
Ilyenkor a gyerekek mind a 4 végtagjukat használják és az ellentétes láb-kar használatával, fontos idegrendszeri pályák fognak automatizálódni és segítenek a két agyfélteke összehangolásában. Mindez összeharmonizálja a két testfél mozgását, amely segíthet az iskolaérettség elérésében is.